Czy warto inwestować w akcje spółek obecnych na New Connect?

inwestowanieOd pewnego czasu na warszawskiej giełdzie funkcjonuje drugi, alternatywny rynek obrotu papierami wartościowymi, nazywany New Connect. Rynek ten stworzono z myślą o młodych, innowacyjnych firmach z dużym potencjałem wzrostu działających głównie w obszarach tak zwanych nowych technologii, IT, biotechnologii, mediów elektronicznych, wykorzystywania alternatywnych źródeł energii i innych tego typu.

Cechą charakterystyczną tego rynku jest między innymi to, że giełdowy debiut wymaga tutaj mniej formalności, a jego koszty są niższe, chociaż spółka przygotowująca się do wejścia na New Connect musi liczyć się z pewnymi opłatami stałymi i wynikającymi z dalszego funkcjonowania. Koszty łączą się z podpisaniem umowy z autoryzowanym doradcą, operacjami finansowymi przeprowadzanymi na giełdzie, przygotowaniem prospektu emisyjnego czy promocją. Na ogół jest tak, że im większe potrzeby kapitałowe danej spółki, tym wyższe wydatki. Pozyskanie kapitału może nastąpić drogą oferty publicznej lub uproszczoną ścieżką dopuszczeniową na New Connect, czyli w drodze oferty prywatnej.

Obecnie w ramach New Connect funkcjonuje ponad 400 spółek, jednak wbrew pierwotnym założeniom znalazły się tutaj także firmy funkcjonujące od lat i niekoniecznie w segmentach nowych technologii.  Tymczasem rynek ten powstał z myślą o młodych i dynamicznych polskich firmach, którym napływ kapitału dałby szansę na rozwój i awans do grupy liderów nie tylko na polskim rynku, ale i na arenie międzynarodowej. Przy tym ważnym kryterium miał być potencjał w zakresie innowacyjności. Mimo tak surowych ocen części analityków dotyczących niektórych ze spółek New Connect, są tu i takie, które spełniają oczekiwania twórców i które dobrze rokują w dłuższej perspektywie.

Zatem jeżeli ktoś zamierza inwestować w akcje spółek obecnych na New Connect, musi dokonać analizy przynajmniej na poziomie technicznym. Zdaniem niektórych specjalistów szczególnie warte zainteresowania są firmy reprezentujące zaawansowane technologie i funkcjonujące przede wszystkim na styku biznesu i nauki, czyli wykorzystujące praktycznie osiągnięcia naukowe.

Jednak inwestorzy angażujący się na tym rynku muszą zdawać sobie sprawę z podwyższonego ryzyka inwestycyjnego, które wynika ze specyficznego charakteru New Connect, działające tu spółki mają bowiem stosunkowo krótką historię i funkcjonują w niezmiernie konkurencyjnym obszarze gospodarki.

Tagi: ,
Napisano w Giełda
2 komentarze pod “Czy warto inwestować w akcje spółek obecnych na New Connect?
  1. ryszardo napisał(a):

    Wg mnie na New Connect spółek jest zdecydowanie za dużo spora ich liczba to poprostu wydmuszki

  2. Inwestowanie w akcje napisał(a):

    Na pewno warto inwestować w akcje wg prawdziwych cykli rynkowych. Inwestycja graniczy z pewnością. Zasady są proste i ponadczasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*